وبلاگ


خشکی چشم

خشکی چشم

                     ***خشکی چشم، عوامل آن، و راه های کنترل آن ***

خشکی چشم یکی از شایع ترین ناراحتی های چشمی است که بیماران را به مطب چشم پزشکی می کشاند، این مسئله زمانی بروز میکند که غدد اشکی به اندازه کافی اشک ترشح نمی کنند، بصورت طبیعی کهولت سن میتواند دلیل توقف روند تولید اشک باشد اما دلایل دیگری هست که بشرح ان میپردازیم .

علائم این بیماری شامل سوزش و خارش خفیف در چشم در هنگام انجام کارهای چشمی است که البته در موارد خیلی پیشرفته منجر به سوراخ شدن قرنیه میشود .

وظیفه اصلی اشک چشم مرطوب نگداشتن و شستشوی دائمی کره چشم و رساندن اکسیژن به قرنیه است . با هر نوبت پلک زدن لایه اشکی بصورت کامل بر روی کره چشم گسترده میشود و موجب با طراوت شدم چشم شده و اشک اظافی از مجاری بینی خارج میشود .

      **عواملی که منجر بروز خشکی چشم میشود 

1-هرچه سن فرد بالاتر میرود از میزان میزان ترشح لایه آبکی اشکی کاسته میشود همینطور در افراد مسن خشکی بافتهای بدن بیشتر میشود که خشکی چشم از این مهم مستثنا نیست و در نهایت مقدار بیشتری از لایه اشکی تبخیر می شود .

2- فاکتورهای محیطی از جمله گرما و سرمای بیش از حد، باد و گرد و غبار و وسائل گرمایی مثل شومینه ها و بخاریها و بخصوص دود سیگار از این جمله اند .

3-کار کشیدن به مدت طوبلانی از چشم ،نیز میتواند منجر به خشکی چشم شود پلک زدن متناوب برای پخش شدن اشک بسیار مفید بوده و امری ضروری است در هنگامی که فرد برای مدت طولانی به چیزی خیره شود و پلک نزند مثل هنگام کار با کامپیوتر،تماشای تلویزیون یا مطالعه، خشکی چشم تشدید میشود.

4- مصرف برخی از داروهای معولی، میتواند موجب کم شدن ترشح اشک و ایجاد خشکی چشم شود . مهمترین این دارو ها عبارتنداز داروهای فشار خون،انتی هیستامین ها، داروهای ضد افسردگی، داروهای قلب، قرصهای جلوگیری از باراداری، بخصوص داروهایی که برای درمان گلوکوم استفاده میشو .

5-تغییرات هورمونی بدلیل تغییر در لایه چربی اشک، میتواند موجب خشکی چشم شود . عوامل دیگری همچون یائسگی،و بارداری میتواند موجب تشدید خشکی چشم شود .

6- ابتلا به بیماری های مختلف مثل بیماری تیروئید وبرخی بیماری های مربوط سیستم ایمنی بدن میتواند موثر باشد .

7-کمبودهای تغذیه ای نیز نقش مهمی در ابتلا به خشکی چشم دارد . کمود ویتامین A میتواند به موارد شدید و خطرناک خشکی چشم منجر شود .

8-استفاده از لنزهای تماسی یکی دیگر از عوامل مهم شایع خشکی چشم میباشد، لنزهای تماسی مقدار زیادی از رطوبت چشم را جذب خود کرده و خشکی چشم را تشدید میکند 

***علائم مهم خشکی چشم

گرچه این بیماری خشکی چشم نام دارد اما در اکثر مواقع فرد بیمار احساس نمیکند که چشمش خشک شده و چشمها ریزش بیشتری از اشک را بدنبال دارد .علاوه بر این علائم احساس وجود جسم خارجی مانند شن ریزه در چشم، حساسیت به نورهای شدید، تاری در دید که اغلب با پلک زدن از بین میرود، ریزش بیش از حد اشک وعدم تحمل لنززهای تماسی می تواند بروز نماید .

***شیوه های درمان 

در طول روز مایعات فراوان بنوشید این امر باعث مرطوب نگهداشتن بافتهای بدن، از جمله سطح چشم می شود، در مواقعی که کار طولانی مدت چشمی انجام میدهید، سعی کنید بصورت ارادی پلک بزنی، و هر 5 تا 15 دقیقه یکبار برای چند ثانیه پلکها را ببندید، از قرار گرفتن در معرض باد و گرد و غبار و آلودگی اجتناب کنید .

اگر از لنزهای تماسی استفاده میکنید میتوانید با احساس خشکی چشم همزمان از اشک مصنوعی نیز استفاده کنید، اگر در هوای باز هستید حتمن از عینک آفتابی استاندارد برای نرسیدن اشعه های مضر خورشید بچشم استفاده کنید  .همینطور میتوانید از عینک های طبی که محافظ اشعه آبی ( ضد اشعه دیجیتال - بلو کنترل یا بلو پروتکت) دارند برای کار با کامپیوتر یا تماشای تلوزیزیون استفاده کنید.

مواردی درمانی که گفته شده در رفع مشکل خشکی چشم بسیار موثر بوده و با رعایت ان میتوانید به راحتی بزندگی شیرین ادامه دهید .

ببینید و لذت ببرید 

                                                                                                                                           دوستدار شما 

                                                                                                                                                         کیوان روشن نژاد

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت نظر وارد حساب کاربری خود شوید. ورود/ ایجاد حساب کاربری